Разговорът между Божин Трайков и Арто Артинян в новия епизод на “Полифония на инакомислето” се фокусира върху политическите и социално-икономическите динамики в САЩ. Те обсъждат опита за покушение срещу Доналд Тръмп и неговите последици, като разглеждат интересите, които Тръмп представлява, и защо той е неудобен за определени политически и финансови кръгове. Основни теми включват трансформацията на Демократическата партия, историческият контекст на капитализма, социално-икономическите кризи и неравенството, и идеологическите битки между различни фракции на капиталистическата класа. Разговорът завършва с оптимистична нотка, че най-лошата фаза на финансовия капитализъм може би наближава своя край.
Videos
Покушението срещу Доналд Тръмп и ролята на Дълбоката държава в САЩ
В новия епизод на подкаста “Полифония на икономислето” Божин Трайков и Арто Артинян разглеждат темата за покушението срещу Доналд Тръмп. Те обсъждат възможните мотиви зад политическите убийства, реакцията на медиите и потенциалните конспирации около инцидента. В разговора се правят паралели с исторически събития като убийствата на президентите Линкълн и Кенеди и се изразяват мнения относно състоянието на политическата сцена в САЩ.
Политическата парализа в България: Има ли надежда за демократични промени?
В този епизод на “Полифония на инакомислието” Боян Станиславски и Божин Трайков обсъждат актуалното политическо състояние в България. Те разглеждат дали има условия за либерално-демократична политика и каква е ролята на обществото в политическите процеси. Чрез сравнения с исторически фигури и анализ на съвременни политически лидери, те търсят отговори на въпроса как може да се постигне по-голяма политическа ангажираност и организиране в страната.
Либералната демокрация – провал или ялов проект?
Разговорът между Боян Станиславски и Божин Трайков се фокусира върху политическата обстановка в България след последните избори. Дискусията е върху това дали проектът за либерална демокрация може да работи в България, както и по-широките исторически и геополитически контексти, които влияят на българската политическа система. Сравняват се американската и българската представителна демокрация, разглежда се влиянието на антикомунизма и се обсъждат икономическите и социалните последствия от прехода на България към капитализъм.
Изборите – строшеният гръбнак на българското общество
Продължение на разговора за изборите.
Изборите – апатия и безпътие?
Темата на разговора е изборите и резултатите от предсрочните парламентарни избори и изборите за Европейски парламент
Чуждите медии и власт в България – внушения и пропаганда
В този епизод на „Полифония на инакомислието“ водещият Боян Станиславски и неговите събеседници, Божин Трайков и Арто Артинян, обсъждат влиянието на западните политически центрове върху възприятието на реалността в Източна Европа и конкретно в България. Основният акцент пада върху предстоящите парламентарни и европейски избори на 9 юни, като се разглеждат начините, по които западните медии и техните партньори се опитват да въздействат на общественото мнение.
НАТО – 25 години след войната срещу Югославия престъпленията продължават
С нас са основателите на канала, както и нашият специален гост Александър Александров от Движение “23-ти Септември”; заедно ще обсъдим значението на важни исторически събития, като основно се фокусираме върху 25-та годишнина от бомбардировките над Югославия, и отражението им върху днешната политическа и социална реалност в България.
Провалът на Шолц в Китай и успехът на Блинкен в Черно море – Митов на бял кон?
В този епизод продължаваме с темата за забранената конференция в Берлин. Разискваме участниците и мотивите на германската държава да наложи тази забрана. Янис Варуфакис, бивш гръцки финансов министър, със забрана да влиза в Германия.
Посещението на Олаф Шолц в Китай с представители на БМВ и Мерцедес. Германия моли Китай за пазари.
Опасност от катастрофа в Близкия Изток, страх от истината за Газа и репресии в Берлин
В новия ни епизод разговаряме за конфликта между Израел и Иран. Атаката на Иран над Израел, като отговор на убийството на иранските генерали в послоството в Дамаск, Сирия. Иран демонстрира технологични военни способности, но и нежелание за ескалация на конфликта. Как ще реагира Израел и имат ли интерес САЩ от пълномащабен конфликт в региона?
Скандал в Софийския университет — пропукване в либерално-фашисткия антикомунистически блок?
В новия ни епизод разговаряме за скандал развихрил се в учебна институция, която би трябвало да е образец за свобода на академичното слово – Софийски университет “Св. Климент Охридски.”
Предсрочни избори: мир или война? (Част втора)
Във втората част на този епизод във връзка с предстоящите избори се спираме на въпроси като що е държавност и съществува ли в сегашното ни положение; емоционалната връзка на българите с Русия, може ли символичната съпротива да прерасне и мобилизира политическа съпротива; промяна на ценностната система и идеали; до какво доведоха опитите за смяна на българските ДНК, култура и история; значението на събиранията на Шипка и Альоша; има ли наистина партии с участие в парламнета, които да се противопоставят на партиите на войната…
Предсрочни избори: мир или война? (Част първа)
ПОЛИФОНИЯ НА ИНАКОМИСЛИЕТО – ПОДКАСТ.
В първата част на този епизод говорим за предстоящите избори и значението на изборите в България. Някои от въпросите върху които се спираме са: има ли смисъл да се гласува и защо ни убеждават в обратното; гласуваме ли за партии с различни платформи или правим избор между злото и по-малкото зло; защо мнозниството от българите не вижда смисъл в политическата система; какво означава отговорно участие в политическия живот и политика извън парламента и партиите; как политическата неустойчивост и политическия клиентелизъм са свързани с продводници на чужди идеологии, вредни за българите.
Подкаст – Сто години от смъртта на Ленин: равносметка
Днес, на сто годишнината от смъртта на Владимир Илич Ленин, разговаряме за неговото историческо значение и актуалността му.